środa, 23 stycznia 2013

Odcinek 145. Jak powstają lody.

Każdy przynajmniej raz w swoim życiu jadł lody. Jednak czy wiemy, jak one powstają? Są jak lekarstwo na upalne letnie dni. Skąd się bierze kremowa konsystencja lodów? 
Lody zostały wymyślone 3 tysiące lat temu przez Chińczyków. Były to zmieszane ze sobą owoce, śnieg i lód specjalnie ściągany z wysokich gór. Następnie pomysł ten został przywieziony do Włoch. Tak więc mylne jest stwierdzenie, że lody pochodzą z Włoszech. 
Teraz spójrzmy jak powstaje ten smakołyk. 
Wszystko zaczyna się od pasteryzatora. Mleko wykorzystywane do produkcji lodów musi składać się w 70% z czystego mleka o podwyższonej trwałości. Głównym składnikiem jest cukier. Aby lody były kremowe, dodaje się śmietanę i słodki syrop. Pasteryzator ogrzewa składniki w temperaturze 85 stopni w celu usunięcia bakterii. Do masy mlecznej dodaje się  np. kakao, orzechy i wstawia do lodówki na 10 minut i lody czekoladowe są gotowe.
Lody owocowe robi się z wody i z około 20% objętości całej masy owoców. Po dodaniu owoców do wody dokładnie miesza się całość do jednorodnej postaci około 5 minut. Gotowa masa owocowa trafia do specjalnego urządzenia w lodziarni. Tam masa przez 10 minut jest ubijana i schładzana do 60 stopni. Po 10 minutach lody owocowe są gotowe i można je przełożyć do specjalnych chłodzonych form, aby się nie roztopiły. Lody na godzinę trafiają do zamrażalki. Następnie, po przejściu sprawdzenia jakości trafiają do sprzedaży. 


                                                                 
                                                         Pasteryzator do lodów





                                        A oto kilka lodowych smakołyków





                                            Smacznego!

2 komentarze:

  1. Ha. tego nie wiedziałem. Na stronie http://schladzalniki.pl widziałem inne maszyny ???

    OdpowiedzUsuń
  2. Ha. tego nie wiedziałem. Na stronie http://schladzalniki.pl widziałem inne maszyny ???

    OdpowiedzUsuń