Ostry smak papryczek powoduje jeden ze składników kapsaicyna, która odkłada się w skórce i nasionach. Podczas gryzienia podrażnia ona ośrodki czuciowe odpowiedzialne za odczuwanie gorąca. Do mózgu zostaje przekazana informacja, że właśnie spożywamy coś gorącego.
Papryczki chili pochodzą z Południowej Ameryki.
Przyjrzymy się produkcji papryczek chili w północnej Tajlandii. Każdy centymetr ziemi wykorzystywany jest do ich suszenia. Między siewem a zbiorami chili upływa 75 dni. Uprawa nie wymaga nadzwyczajnej pielęgnacji, prócz regularnego podlewania. Chili gotowe do zbioru są w momencie osiągnięcia 3-4 cm oraz gdy przybiorą jaskrawo czerwoną barwę. Zielone, niedojrzałe papryczki potrzebują około 4 tygodni aby dojrzeć. Po zebraniu papryczek, które przeznaczone są na eksport, zostają one suszone, co nadaje im trwałości bez konsekwencji smakowych. Rolnicy po zebraniu zawożą całe worki chili do eksporterów, skąd następnie transportuje się je we wszystkie strony świata.
Papryczki po dotarciu do różnych krajów zostają sprawdzone pod względem jakości i przerobione na specjały spożywane przez nas.
Smacznego! :)
Plantacja chili w Tajlandii
Niedojrzałe papryczki chili
Dojrzałe i gotowe do suszenia papryczki
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz